1. Organik üretim sertifikanız var mı?

Yok, almayı da düşünmüyoruz. Bu parasal ve siyasal koşullarında genel olarak etiketleri güvenli bulmuyorum.

Bu sertifikayı almak için bölgenizdeki aracı kurumlardan birine başvurduğunuzda gelip arazinize bakıyorlar. Prosedüre uygun olarak beklediğiniz ve oldukça yüksek bir bedel ödediğinizde bu sertifikayı alıyorsunuz. Sertifikayı aldıktan sonra bu belgenin arkasına saklanarak her türlü hormon ve kimsayalla kirlenmiş bir çok ürünü pazarlayabilirsiniz. Bunun kontrolü ve denetimi bu piyasa koşullarında maalesef mümkün görünmüyor.

Bizim sebze ve meyvelerimizin sertifikası onların kokusunda, tadında ve görünümlerinde saklı.Yemeyi bırakın elinize aldığınızda bile kokusundan anlarsınız bunu.Arzu edenler sebzelerimizi analiz ettirebilir. Buna açığım ve ayrıca da çok sevinirim. Ne kadar doğal ve organik oldukları bizim adımıza belgelenmiş olur.

2. Hangi tohumları kullanıyorsunuz?

Tabi ki atalık tohumlar kullanıyoruz aksi mümkün değil hiç bir zaman. Köye ilk yerleştiğimizde komşulardan kendi tohumlarını istemiştim. Zaman geçtikçe çevrede ki köylerden yerel tohumlar toplamaya başladım. Bu iş öyle bir hal aldı ki burada oturup buralı olmayan komşularım benim için kendi memleketlerinden tohumlar getirtmeye başladılar. Son yıllarda tohum takası sistemleri kuran güvendiğim bazı guruplarla da ilişki kurmaya başladım.

Sonunda çevrem de tohum alan değil tohum dağıtan biri haline geldim. Şu anda bir çok farklı kaynaklardan topladığım çok geniş bir tohum arşivine sahibim. Arzu edenlere bu tohumlardan gönderiyorum her zaman.

3. Ürünlerin hepsi size mi ait ?

Evet bize ait. Her sebze meyve bahçemizden olup sınırlı miktardadır hepsi.O yüzden haftalık ürün listesi yayınlayıp,biten ürünleri ve yeni eklenenlerin bilgisini vermeyi uygun gördük zaten.
Sebze meyve dışındakiler ise kendi mutfağımdan geçme benim elimin değdiği ürünlerdir hepsi.(Turşu,sirke,erişte,tarhana,peynir,meyve suyu,reçel,pekmez,zeytin..vs..)
Eksiltme ve ilaveler ile kişiye özel tatlar çıkarmak benim mutfakta ki en büyük maceramdır ve zevkle yaparım bu işi.Her zaman olmasa da bazı özel talepleri de karşılamaya çalışıyorum.Mesela tuzsuz peynir,tuzsuz tereyağı gibi.

4. Gönderdiğiniz lezzetleri hangi koşullarda saklamalıyız?

Kavanoz içindekileri kapaklarını açmadığınız müddetçe güneş almayan ve çok sıcak olmayan bir ortamda tüm  iki yıl boyunca güvenle saklayabilirsiniz. Ancak kapakları açtıktan sonra buzdolabın da muhafaza edip,on-onbeş gün içinde tüketmeniz gerekir. Tüm organikler gibi nazlıdırlar biraz. İçlerinde onları koruyan hiçbir şey yok çünkü 🙂

Pekmezleri konverse şeklinde de yapıyorum norma şekilde de.  Bunu özellikle depolama süresince hijyenik kaygılarla yapıyorum. Bu sizi yanıltmasın pekmezin kapağını açtıktan sonra dışarıda bir yerde de saklayabilirsiniz ve senelerce bozulmadan kalır.

5. Gönderdiğiniz ürünlerden biri bozuk veya kırık çıkar ise ne yapmalıyım?

Her ürünümü yaptıktan sonra iki hafta boyunca takip ediyorum. Kapağı tutmayan veya başka bir sebepten dolayı kapağı açılan kavanozlar bu süre içerisinde kendilerini belli ediyorlar. Onları ayırıyor diğerlerini rafta tutuyorum. Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa yinede bazı kavanoz kapaklarının iyi kapanmaması ve hava sızdırmaları söz konusu olabilir.
Örneğin 2013 yılında 600 kavanozun üzerinde konserve kapatmıştık. Bunların içerisinde 1 adet kavanozum ekşime yapmasına rağmen kontrolümden geçmeyi başarmış. Eğer böyle bir ürün size yollanmış olursa bana mail atmanız yeterli olacaktır. Bu durumda isterseniz ürünün bedelini size iade edebilir, isterseniz de size yeni bir ürün gönderebilirim. Bu konuda sıkıntı yaşamayın lütfen.
Ayrıca kolinizi teslim almadan önce hem makbuzda ki tutarı hem de koliyi kontrol edip öyle teslim alın lütfen. Islak,yırtık patlamış kolileri teslim almadan önce kargo elemanının yanında açıp kontrol edin eğer kırık varsa resmini çekip tutanak ile resmileştirme hakkınız var.Bu durumu bana ilettiğinizde kendi şubemle iletişime geçerek anlaşmalı olduğum firmanın zararı karşılamasını sağlayabiliyorum. Ürünü teslim almadan önce bana bildirmiş olmanız bu sürecin daha hızlı sonuçlanmasını sağlıyor her zaman için.
Böyle durumlar da en kısa sürede de size yeni koli hazırlayıp gönderiyoruz tabi ki.

6. Nasıl sipariş verebilirim?

Güncel Ürün Listesi başlığından siparişlerinizi oluşturabilir,adres bilgilerinizle birlikte bana iletebilirsiniz . Ürün bedelini hesabımıza aktardığınız gün kolinizi hazırlamak üzere listeye alıyorum. Yeri gelmişken söyleyeyim kredi kartıyla çalışmıyorum. Mümkün olduğunca kullanmadığım bir sistem ile iş yapmak istemiyorum çünkü.
Ayrıca siparişine TC kimlik numaralarını yazanlara faturalarını koli içinde yolluyorum her zaman.

Üye Ol/Giriş Yap başlığından sitemize üye olarak sipariş işlemlerinizi çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirebilirsiniz. Üye olmanız az miktarda ürettiğim bazı yeni ürünler ile bahçemizde oluşturduğumuz etkinliklerinden haberdar olmanızı sağlayacaktır.

7. Siparişim ne zaman elime geçer?

Pazartesi hariç hafta içi her gün sipariş gönderiyorum. Tabi siparişinizi hazırlamak için de zamana ihtiyacımız oluyor. Çoğunlukla gün içinde saat 11’den önce bana ulaşan siparişleri o gün içinde hazırlayıp gönderebiliyoruz. Tabi bu süre sipariş miktar ve çeşitlerine göre değişebiliyor. Sipariş bedelini hesabımıza geçtiğiniz gün veya  en geç ertesi gün  kolinizi yola çıkartıyoruz.  Bulunduğunuz mesafeye göre kargo firmasının size teslim süresi 1/2 gün aralığında değişiyor.

8. Hangi günler sipariş verebiliyoruz?

İstediğiniz her gün ve saatte siparişlerinizi, düşüncelerinizi  bana iletebilirsiniz. Tabi mesai saatleri dışında geri dönüş yapmamız mümkün olmuyor pek.

9. Çiftliğinize günübirlik ziyaret etmemiz mümkün mu? Veya konaklama imkanı var mı?

Konaklama mümkün değil maalesef. Burası eşim, ben ve oğlumun yaşadığı bir ev sadece. Ticari bir işletme veya büyük bir çiftlik sanmayın sakın. Otuz dönüm kadar bir bahçede zehirsiz, kimyasaldan uzak tarım yapmaya uğraşan küçük bir üreticiyiz biz. Ancak bir gün önceden haber vermek kaydıyla her zaman gelebilir konuğumuz olabilirsiniz. Her yeni insanın bir eksiğimizi kapattığına inanmışımdır hep.

10. Gelip yerinizden alışveriş yapabilir miyiz?

Bir gün önceden haber vermek kaydıyla her zaman gelebilir kendi sebzenizi de kendiniz toplayabilirsiniz.

11. Hangi kargo ile çalışıyorsunuz?

Yurtiçi Kargo ile çalışıyoruz ve bu kurumla yaptığımız sözleşme gereği  yüzde altmış indirimli tarife üzerinden sizlere ulaşıyoruz.